ROK ČESKÉ HUDBY

V letošním školním roce probíhá na naší škole projekt „Rok české hudby“.
Jeho zahájení jsme načasovali k datu 22. 11., kdy má svátek Cecílie – patronka muzikantů.
Pro mnohé byla tato informace nová, proto jsme po původu této patronky trochu pátrali a vytvořili informační letáčky.
Celý projektový den jsme věnovali činnostem z oblasti hudby.
Vyhledávali jsme například jména českých muzikantů v průběhu různých staletí a společnými silami (každá třída zkoumala jedno historické období) jsme pak vytvořili pomyslný „strom české hudby“. Pokusili jsme se také naplnit skutky známé rčení „co Čech – to muzikant“. Každá třída vymyslela a vyrobila jednoduchý hudební nástroj, dala mu jméno a představila ho ostatním na výstavce i v písničce- zpěvem do školního rozhlasu. Na výstavce našich netradičních hudebních nástrojů jsme si mohli v jejich sousedství prohlédnout zblízka i některé opravdové hudební nástroje. Někteří měli poprvé „na dosah“ housle, trubku, akordeon, knoflíkovou harmoniku nebo citeru… Obtížným, ale zábavným úkolem byla pro mnohé hříčka s rytmem za pomoci šikovných rukou a plastových kalíšků – „cup song“.
Bavilo nás také zdobení starých gramofonových desek hudebními motivy podle naší fantazie. Těmito originály jsme pak vyzdobili část školní chodby.
Projekt bude prolínat celým školním rokem, máme se jistě jěště na co těšit…