Kapalný dusík

28. a 29. 5. 2014 se na ZŠ a MŠ Město Touškov uskutečnil den s kapalným dusíkem, který byl připraven pro všechny třídy druhého stupně + 5. třídu v budově na Čemínské jako dárek ke Dni dětí.

Co už žáci znali a co nového se dozvěděli?

Dusík – jako hlavní složka vzduchu (téměř 80 %) je všude kolem nás. Kapalný dusík je chemicky úplně stejný jako plynný dusík ve vzduchu. Jde o kapalinu s hustotou trochu menší, než má voda. Kapalný dusík je ale mnohem studenější. Za atmosférického tlaku se vaří už při teplotě -196 °C, tedy 77 K. Když jej nalijeme do vody, okamžitě se odpaří a strhne s sebou spoustu vodní páry, takže vytvoří pěknou mlhu. Kapalný dusík slouží jako chladící médium, například při skladování potravin nebo dlouhodobém uchovávání živých buněk a tkání v biologii či medicíně, atd.

Žáci měli možnost vyzkoušet si mnoho pokusů s květinami, balónky, potravinami, atd.