inGenious logo

SKOOOL FOOTBALL

Výukový modul SKOOOL FOOTBALL obsahuje řadu poutavé výuky. Aktivity jsou vložené do dvou hlavních částí:

Develop your team
• Body mass index
• Injuries
• Nutrition
• Fitness testing
• Heart rates

Play football
• Mean, median and mode
• Angles
• Excange rates
• Number Patterns
• Speed, distance and time

Pomocí této online hry si žáci zábavnou formou procvičí nejen matematiku, ale také některé pojmy a činnosti z biologie, fyziky, tělesné výchovy a angličtiny. Díky této "hře" si mohou žáci uvědomit, že matematiku budou potkávat v běžném životě den co den. Ať už to budou základní matematické operace jako násobení a dělení nebo činnosti jako čtení z grafu, tabulky či základy statistiky.

football

1. vyučovací hodina

V této hodině se žáci naučili počítat Body mass index. BMI počítali u šesti osob (brankáře, zraněného hráče, fotbalistky, trenéra a dvou fanoušků). U každého z těchto účastníků měli k dispozici jeho výšku, váhu a věk. BMI zjistíme pomocí jednoduché formule, kdy žáci využívají početní operace násobení a dělení, popřípadě druhou mocninu. Aby zjistili, zda má daný člověk nadváhu, podváhu, je zdravý nebo obézní, museli tento stav vyčíst z tabulky. Po skončení této aktivity si někteří žáci sami stoupli na váhu, změřili výšku a zjistili své BMI.

BMI

2. vyučovací hodina

Tuto hodinu si žáci opět zopakovali anglický jazyk pomocí online hry a navíc i něco málo ze zdravotnictví. Jejich úkolem bylo přehrát si jednotlivé animace a rozpoznat, jaké zranění si hráč způsobil. Pokud vybrali správnou možnost, mohli hráče léčit. Na výběr měli náplasti, ortézu, obinadlo, atd. Další aktivitou tuto hodinu byly nutriční hodnoty. Žáci zjišťovali z grafu, které z vybraných jídel má nejméně proteinů nebo například počítali, kolik proteinů má oběd, který obsahuje 100 g fazolí, 100 g těstovin, 500 l mléka, vejce a hovězí hamburger. Opět využívali matematické operace - násobení a sčítání.

nutrition

3. vyučovací hodina

V této hodině žáci vybírali dva nejlepší hráče z pěti. Hráče testovali z výkonů jako skákání přes švihadlo, kliky, sedy lehy a běh do schodů. Jednotlivé výkony si zapsali a pomocí tabulky, kterou dostali, zjišťovali, na kolik bodů mají hráči nárok. Po otestování všech pěti hráčů vybírali dva nejlepší. Po ukončení této hry si žáci otestovali pět svých spolužáků a stejně tak vybírali dva nejlepší. U této aktivity se žáci naučili několik nových slovíček z anglického jazyka, zacvičili si a opět procvičovali některé matematické operace.

testing

4. vyučovací hodina

Další vyučovací hodinu jsme se věnovali tématu tepová frekvence. Nejprve jsme si na internetu vyhledali, co je to tepová frekvence a kde ji můžeme změřit. Žáci měli možnost změřit si svoji tepovou frekvenci nejprve v klidu a druhé měření probíhalo po nějaké krátké sportovní aktivitě. Dalším úkolem bylo odhadování tepové frekvence hráčů, fanoušků a trenéra. K dispozici měli svůj věk, stravovací návyky a styl života. Pokud odhadli správně tepovou frekveci v klidu i po aktivitě, vykreslil se graf, který ukazoval růst tepové frekvence.

tep

5. vyučovací hodina

V této hodině si žáci zopakovali úlohy ze statistického šetření. Jejich cílem bylo zjistit aritmetický průměr, modus a medián. Nejprve jsme vyzkoušeli jednodušší příklady, později složitější.

statistika

6. vyučovací hodina

Dnešním tématem byl výpočet rychlosti, času a dráhy. Žáci již tyto výpočty znali z hodin fyziky, proto to pro ně bylo opakování. Prvním úkolem bylo vymyslet příklady z oblasti fotbalového zápasu, kdy můžeme počítat rychlost, čas a dráhu. Potom už jsme se pustili do samotného počítání. Žáci zde opět aplikovali početní operace násobení a dělení a ještě navíc aritmetický průměr, který využili při výpočtu průměrné rychlosti hráče při třech různých fotbalových zápasech.

speed

7. vyučovací hodina

7. hodinu s modulem Skoool football máme zdárně za sebou. Náplní byly číselné řady. Nejprve si žáci vyzkoušeli najít následující číslo několika řad a vysvětlit ostatním, jak na dané číslo přišli. K tomu nám pomohla webová stránka, která generovala číselné řady a ještě nám na konci řekla, zda máme pravdu. V další části hodiny (pomocí našeho školního fotbalu) jsme si ukázali, kde využijeme číselné řady na fotbalovém stadionu. Počítali jsme, kolik míst k sezení je v 7., 132. nebo 199. řadě fotbalového stadionu.

number

8. vyučovací hodina

Poslední vyučovací hodina se školním fotbalem je za námi. Tuto hodinu jsme vyzkoušeli dvě aktivity. První z nich byly úhly. Žáci si přehráli animaci a jejich úkolem bylo pojmenovat úhel, pod kterým nahrál jeden hráč druhému. Druhou aktivitou byly kurzy. Ukázali jsme si některé bankovky cizí měny, např. libry, eura nebo dolary. Úkolem žáků bylo například spočítat, kolik liber zaplatí fanoušek z Velké Británie, pokud si chce koupit šest lístků na zápas, kdy jeden lístek stojí 500 dolarů a je nám znám přepočet dolarů a liber.

angles