O naší organizaci
Create your own web pages in minutes...
Základní škola Město Touškov - www.skola.touskov.cz Vyrobeno v roce 2005
Základní škola a Mateřská škola Město Touškov
Vítáme Vás
Základní škola Město Touškov, Čemínská 296, Město Touškov, 330 33
Nabídka

Informace o organizaci

I když základní škola pracuje samostatně podle svého programu jako největší z pěti součástí školské organizace, nelze ji vnímat odděleně. Jak již z názvu školy vyplývá, jedná se o školskou organizaci ojedinělou, organizačně náročnou, ale svým širokým záběrem naprosto vyhovující potřebám všech dětí a žáků, zejména těch se speciálními vzdělávacími potřebami na různém stupni zdravotního postižení či zdravotního nebo sociálního znevýhodnění.

Organizace vznikla 1.ledna 2003 sloučením tří typů samostatných škol – mateřské, základní a zvláštní školy a dvou zařízení – školní jídelny a školní družiny, navíc v září 2003 opustila zvláštní škola budovu a pozemek v Čemínské ulici č.255 a přestěhovala se do zrekonstruované budovy na Dolní náměstí. Místní tradice speciální péče o žáky s mentálním postižením byla zachována a zároveň došlo k zjednodušení některých provozních úkonů a personální práce, operativnějšímu společnému jednání a řešení problémů. Také ekonomický efekt pro město není zanedbatelný. Přítomnost sedmi speciálních pedagogů v organizaci v čele s ředitelem školy se musela nějakým způsobem projevit. Již samotné společné soužití prvního stupně základní školy s pěti třídami zvláštní školy včetně pomocné třídy v jedné budově je raritou. Žáci žijí ve stejném prostředí, takže si zejména ti mladší ani neuvědomují, že se nějakým způsobem odlišují. Používají společnou tělocvičnu, jedno hřiště, společně si předvádějí svá kulturní vystoupení. Je zcela přirozené, že žáci zvláštní školy upravují zahradu v mateřské škole nebo zde pracují v dílně, zahrají si proti žákům ZŠ fotbal, navštěvují společně filmová představení nebo školní družinu. I práce některých učitelů i správních zaměstnanců se začíná prolínat více školami, např. výpomocí logopedie v MŠ, výukou dějepisu v ZŠ, opačně výukou pracovních činností ve zvláštní škole, společnou přípravou a organizací jarmarku, Dne dětí atd.