Create your own web pages in minutes...
Základní škola Město Touškov - www.skola.touskov.cz Vyrobeno v roce 2005
Základní škola a Mateřská škola Město Touškov
Vítáme Vás
Základní škola Město Touškov, Čemínská 296, Město Touškov, 330 33
Nabídka

Zpráva ve farní pamětní knize z let 1689-95 uvádí, že při farnosti byla škola a o výuku se staral rektor (řídící učitel, který byl zároveň správcem kostelního kůru). Výukovými předměty bylo písemnictví, zpěv sólový i sborový a hra na hudební nástroje. Není bez zajímavosti, že děti měly za povinnost přinést týdně do školy poleno dřeva, aby bylo v zimě čím topit.

Další zpráva ze 17. května 1787 uvádí: Škola v městečku Touškově je v dobrém stavu a počet žáků se pohybuje  kolem 120.

V 19. století byly dvě školní třídy umístěny v budově čp. 115 na Kostelním náměstí, která při velkém požáru r. 1838 zcela vyhořela. Nová dvoutřídní škola byla postavena roku 1845 na místě vyhořelé a budova obdržela znovu č.p. 115. Třetí třída byla otevřena po zavedení povinné školní docházky v roce 1873 a čtvrtá třída v roce 1885.

První česká škola v Touškově vznikla hned po vzniku samostatné republiky (1918) s celkovým počtem 43 žáků ve věku od 6 do 14 let. Jedna třída byla umístěna v Malesické ulici, druhá na faře a třetí o něco později v Čemínské ulici čp. 232 (u Taurů). První třída měšťanské školy byla otevřena v r. 1920, druhá v dalším roce a třetí ve školním roce 1922/23. Měšťanskou školu navštěvovalo celkem 102 žáků. V letech 1923-24 byla nákladem 1,5 mil. Kč postavena nová školní budova pro českou obecnou a měšťanskou školu.

V letech 1927-28 byla vystavěna německá měšťanská škola za 650 tisíc Kč. Na financování se podílely i obce Bdeněves, Čemíny, Doubrava, Kozolupy, Kůští, Lipno, Myslinka, Újezd nade Mží a Dolní Vlkýš.

Dne 10. října 1938 se naplnila mnichovská tragedie i pro Touškov. Vstupem okupačních vojsk přestala česká škola existovat. Na 1500 knižních svazků učitelské a žákovské knihovny bylo veřejně spáleno na náměstí. Krátce před koncem války, v březnu 1945, byla do bývalé budovy české školy umístěna pobočkavšeobecné veřejné nemocnice – infekční dětské oddělení. Existence této 21 let staré budovy ukončily bomby anglo-amerických leteckých svazů, které dne 25. dubna 1945 provedly nálet na Škodovy závody v Plzni. Část svého nákladu shodily i na Touškov.

První vyučování po válce bylo po nezbytných opravách německé měšťanské školy (současná stará budova školy v Čemínské ul. č. 296) zahájeno 10. července 1945 a skončeno 15. července. Bylo to symbolické obnovení českého školství v Městě Touškově. Na 85 dětí byli tři učitelé.

K slavnostnímu otevření obecné školy, coby přestavěné bývalé spořitelny na Dolním náměstí č.71, došlo 27. srpna 1950.

V roce 1988 byla dokončena přístavba Chanos a v roce 2005 přístavba sportovní haly.