0

Projekt „Web podle nás“ navazuje na úspěšné vzdělávací materiály pro žáky základních škol na prvním (Hrajte si a učte se být online) a druhém stupni (Web We Want – Web podle nás). Těchto materiálů bylo distribuováno v ČR i Evropě přes milion kusů. V letošním roce byl projekt obohacen kromě editovaného vydání vzdělávacích materiálů také o jejich online verzi v českém jazyce, ale především o novou příručku pro učitele, která obsahuje i učební plány pro 13-16 leté studenty.

Příručka pro učitele byla vytvořena 14 učiteli ze zemí napříč Evropskou unií, mezi kterými byla za Českou Republiku Mgr. Martina Kupilíková ze Základní a Mateřské školy Město Touškov: "Výuka informatiky na základních školách by neměla být pouze o hardwaru a softwaru. Žáci často nedodržují ani základní pravidla při práci na internetu. Důvodem bývá jejich nezájem, ale i neznalost. Projekt Web podle nás může být v takové situaci pomocníkem učitele a usnadní uvedení žáků do problematiky bezpečnosti na internetu. A to navíc zábavnou formou."

Hlavními tématy vzdělávacích materiálů jsou: online práva a povinnosti, cenzura, svoboda projevu, etické chování, osobní data a udržování pozitivní digitální stopy. Příručka a učební plány jsou zdarma dostupné ke stažení na webových stránkách www.webwewant.eu.

V rámci dne Safer Internet Day 2015, který byl slaven 10. 2. 2015, jsme s žáky 8. a 9. ročníků diskutovali na téma moje skutečná identita. Žáci si vyzkoušeli (pro ně nové) online nástroje a společně absolvovali některé aktivity z projektu "Web podle nás".

0