inGenious logo

STRONG TRUCK

Na úvod tohoto výukového modulu si žáci zahráli online hru Strong Truck. V několika následujících hodinách jsme probírali učivo z matematiky a fyziky (těžiště, odpor vzduchu, přímá a nepřímá úměrnost, pohyb, ...), které
s hrou úzce souvisí.

11

12

Základem naší online hry je určitě pohyb automobilu, který má dovézt náklad, proto naším prvním tématem byl pohyb. Vysvětlili jsme si, co je pohyb a co je klid, uvedli jsme si příklady z praxe jak na pohyb, tak na klid. Ukázali jsme si, kde v online hře Strong Truck nalezneme pohyb a kde ne. Domácím úkolem žáků bylo zamyslet se a vypsat příklady, kde se s pohybem setkají v běžném životě.

1314

V další části výuky jsme zopakovali pojem těžiště. Žáci si procvičili, jak najdou těžiště u základních geometrických útvarů či těles, se kterými se setkáváme v reálném životě. Také vyzkoušeli, jak mají položit na stůl svůj mobilní telefon, aby měl co největší a co nejmenší stabilitu nebo jak se mění poloha jejich těžiště, pokud mají batoh
na zádech, na břiše nebo ho drží v ruce. Později jsme se vrátili k naší hře a úkolem žáků bylo nakreslit náš automobil i s nákladem tak, aby náklad byl co nejstabilnější a naopak.

15

21

Výuka probíhala prakticky, pokud to šlo. Dalším tématem byl odpor vzduchu. Nejprve jsme si vysvětlili, co je to odpor vzduchu a jak se počítá. Dále jsme se zaměřili na součinitel odporu vzduchu, jakým způsobem a kde nebo za pomocí čeho ho můžeme zjistit. Prohlédli jsme si různé automobily a porovnali jejich součinitel odporu vzduchu a na závěr každý žák navrhl libovolný dopravní prostředek, který by měl co nejmenší odpor vzduchu, ...

0

16

17

18

19

Abychom si osvěžili trochu učiva z matematiky 7. třídy, zopakovali jsme si, co je to přímá a nepřímá úměrnost. Úkolem žáků bylo vymyslet několik příkladů z praxe. Tyto příklady se ovšem musely vztahovat k naší online hře STRONG TRUCK.

Na závěr našeho výukového modulu měli žáci možnost znovu si zahrát naši online hru Strong Truck. Žák
s největším počtem bodů získal malou odměnu v podobě sladkostí. Vítězem se stala dívka, která se se svými spolužáky o svou odměnu v zápětí podělila.

20