E-Skills Week 2012

ZŠ a MŠ Město Touškov se stala partnerem evropské kampaně za počítačovou gramotnost European e-Skills Week 2012 (Evropský týden IT dovedností 2012).

Za realizaci kampaně zodpovídá organizace European Schoolnet a DigitalEurope, v České republice aktivity "European e-Skills Weeku 2012" koordinuje Dům zahraničních služeb.

Cílem kampaně je zvýraznit a propagovat již existujících či nové aktivity a projekty v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) nejen ve vzdělávání. Kampaň se snaží přitáhnout pozornost mladých lidí
k profesím využívajícím ICT a motivovat je ke studiu IT a technických oborů obecně.

Žáci 9. ročníku naší školy se účastní této kampaně v rámci projektu Kruhy v obilí, který je zaměřený
na matematiku a informatiku.

1. vyučovací hodina

Prvním úkolem žáků bylo vyhledat informace a fotografie k danému tématu. Pročíst a zaměřit se na možnost vzniku takového kruhu v obilí. Žáci, kteří potřebné informace zjistili, se mohli vrhnout na další úkol - vytvořit prezentaci v programu Microsoft Office PowerPoint. První snímky této prezentace obsahovaly několik obrázků, popis a hlavně osobní názor žáka na původ tohoto jevu. Názory našich žáků se lišily, ale je nutno dodat, že někteří projevili svůj názor velmi originálně.

2. vyučovací hodina

Cílem druhé hodiny tohoto projektu bylo vytvořit vlastní návrh kruhu v obilí. Tady žáci využili nejen inspiraci získanou na internetu, ale hlavně svoji fantazii. Program, ve kterém návrh vytvářeli, se nazývá GeoGebra.
GeoGebra je dynamická geometrie, která zvládá vše, od konstrukcí, přes výpočty až po grafy a umí i práci
s funkcemi. Pro svůj návrh žáci používali hlavně kružnice, přímky, úsečky a mnohoúhelníky.

3. vyučovací hodina

Úkolem žáků bylo dokončit již započatý návrh v programu GeoGebra. Ti žáci, kteří byli se svým návrhem spokojeni, se mohli vrátit ke své prezentaci v programu Microsoft Office PowerPoint, kde představí svůj vlastní návrh. Na dalších několika snímcích prezentace žáci ukáží postup, jak vytvářeli - rýsovali svůj kruh v obilí.

4. vyučovací hodina

Čeká nás poslední vyučovací hodina, kde každý žák představí svoji práci před svými spolužáky. Nejlepší práce
v každé třídě bude ohodnocena dárkem. A jelikož bojujeme za počítačovou gramotnost, ocenění získají dárky, které s počítači úzce souvisí.