DEN ZEMĚ NA ČEMÍNSKÉ

V pátek 13. dubna se konal již tradičně oborový den "Den Země" na naší škole. Každoročně se tak připojujeme k oslavám celosvětového Dne Země a k soutěži, kterou vyhlašuje ZOO Plzeň – sběr hliníku. V tento den jsme uzavřeli soutěž tříd ve sběru hliníku, který prozatím skončil v ZOO Plzeň. Tato akce je jen dalším příkladem dlouhodobé spolupráce školy s plzeňskou ZOO. Velký dík patří všem, kdo se na sběru hliníku účastnili, ať už z řad žáků, vyučujících nebo veřejnosti. Nejvíce však musím poděkovat paní učitelce Marii Kilbergerové, která celou spolupráci zaštituje už roky a účastní se se svými žáky většiny akcí ZOO i ve svém volnu.

Hlavní aktivitou Dne Země byla příprava modelů ze sběrných surovin a následná módní přehlídka. Jednotlivé třídy se úkolu zhostily po svém. Žáci ve svých třídách dle své fantazie během dopoledne vytvořili originální a mnohdy vtipné kreace, za které by se nemusel stydět leckterý módní návrhář. Objevily se tak modely vytvořené z plastových víček, bublinkové fólie, obalů od paštik a podobných materiálů. Na závěr tohoto dne si žáci vyzkoušeli role modelek a modelů, ale i moderátorů. Myslím, že se tento den vydařil, soudě podle nadšených ovací žáků při vlastní módní přehlídce.

Sběr hliníku za letošní rok v číslech:

Celková hmotnost: 71O kg
Mateřská škola: 57 kg
Třídy na Dolním náměstí: 72,6 kg

Úplné pořadí tříd:
1. 160 kg III.B, V.
2. 82,6 kg IV.
3. 33,9 kg IX.B
4. 32,9 kg VIII.A
5. 28,9 kg VI.B
6. 24,8 kg VI.A
7. 17,8 kg III.A
8. 12,4 kg VIII.B
9. 12 kg IX.A
10. 11,8 kg VII.B
11. 3,3 kg VII.A

za organizátory Dne Země: Kateřina Minářová

DEN ZEMĚ V IX.A

Den jsme odstartovali rozdělením do skupin. Kluci se "pohodářsky" usadili do lavic a rozpoutali debaty na všechna možná témata. Dívky se pustily do přípravy šatů a zkrášlování modelky Mary. Později se však do práce musela pustit i mužská část třídy, když pro ně přišel pan učitel Kumpa s žádostí o pomoc s přípravou přehlídkového mola. Za chvíli byli zpátky a pokračovali ve svém nicnedělání. Opět ne na dlouho. Darča jim dala bojový úkol – rozstříhat PET lahve na vrchní část šatů. Čas ubíhal a všichni, včetně paní učitelky třídní Minářové, pobíhali kolem manekýnky, která se po dlouhém čekání mohla konečně přesunout k nám do salónu krásy, kde jsme jí vytvořily účes lepší než z katalogu a nalíčily ji jako opravdovou modelku. Mezi těmito úpravami si bez trémy naše moderátorka Julča připravovala svou řeč na uvedení modelu. Toto vše dokumentovala fotografka Domča. Mary s Julčou naši třídu opustily o něco dříve, aby si mohly přehlídku vyzkoušet "nanečisto". My ostatní jsme uklidili třídu a také se přesunuli do tělocvičny, kde celá akce probíhala. Usadili jsme se pohodlně do hlediště a vše mohlo vypuknout. Hlavní moderátorka, paní zástupkyně, nás přivítala a vysvětlila, proč slavíme Den Země. Mikrofon předala zástupcům tříd – našim moderátorům. Vše probíhalo perfektně, na každém modelu bylo něco zajímavého i humorného. Na řadu přišly naše šaty. Myslím, že nejen nám přeběhl mráz po zádech, když se Mary procházela po mole v elegantních šatech z odpadků. Po přehlídce se slova ujala paní učitelka Kilbergerová, aby vyhlásila pořadí tříd ve sběru hliníku. My jsme se umístili na krásném třetím místě…. od konce. Po akci jsme se všichni rozutekli do svých tříd.

za IX.A a za salón krásy: Petra Bartůňková a Lucka Chvojková